|  ورود به سایت  |  پنجشنبه 01 تیر 1396

 
17

سخنگوی وزارت خارجه : عربستان در قضیه منا و حج به ما بدهکار است

سخنگوی وزارت خارجه : عربستان در قضیه منا و حج به ما بدهکار است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد : عربستان به ما در قضیه منا و به ویژه حج بدهکار است و خیلی بد عمل کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه کشورمان عصر چهارشنبه 14 مهر ماه در گفتگو با خبرنگاران  با بیان اینکه عربستان به ما در قضیه منا و به ویژه حج بدهکار است و خیلی بد عمل کرد، بر این باور است که اتخاذ مواضع از سوی ایران در قبال مواضع منفی عربستان همواره متوازن، به موقع و دقیق بوده است.

* عربستان به ما بدهکار است/تماسی بین تهران و ریاض برقرار نیست

سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره اینکه آیا بعد از قطع روابط بین ریاض و تهران گفت‌وگویی درباره مناسبات صورت گرفته؟ گفت: تماسی بین دو کشور برقرار نیست.
وی تصریح کرد: عربستان به ما در قضیه منا و به ویژه حج بدهکار است و خیلی بد عمل کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان به اوضاع شکننده اقتصادی و سیاسی عربستان اشاره کرد و افزود: عربستان اشتباهات و خطاهای راهبردی زیادی را در منطقه و در قبال ایران صورت داده است.
وی با بیان اینکه این کشور قطعا در یمن پیروز نخواهد شد، عنوان کرد: ریاض تصور می‌کرد ظرف یکی دو هفته داستان یمن تمام می‌شود، ولی الان یک سال و نیم از قضیه یمن می‌گذرد.
به باور وی عربستان در سوریه و عراق نیز وضعیت خوبی ندارد.

*توهم کاذب ریاض
قاسمی در خصوص اینکه گفته می‌شود ایران در قبال مواضع تند عربستان واکنش‌های تند اتخاذ نمی‌کند نیز این موضوع را کاملا رد کرد و گفت: اتخاذ مواضع از سوی ما در قبال مواضع منفی عربستان همواره متوازن، به موقع و دقیق بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه به ترس عربستان بعد از برجام اشاره کرد و گفت: آنها فکر می‌کنند بعد از برجام ایران و آمریکا با هم بسته‌اند و قرار است وضعیت منطقه را تغییر دهند و مقابل عربستان بایستند و به همین خاطر از این توهم کاذب وحشت دارند. بعد از اینکه آقای ظریف مقاله‌ای را در نیویورک تایمز نوشت آنها وحشت زده شدند و کلی هزینه کردند و جبیر مقاله‌ای را در وال استریت نوشت، ولی مقاله اول کار خود را کرده بود.

*در قضیه منا از همه ظرفیت‌هایمان استفاده کردیم
قاسمی درباره اینکه گفته می‌شود وزارت خارجه در قبال عربستان منفعل عمل کرده به ویژه در قضیه منا، عنوان کرد: ما در موضوع منا از همه ظرفیت‌های خودمان استفاده کردیم. ستادی بدین منظور در وزارت خارجه تشکیل شد که مسئول آن آقای حسن قشقاوی معاون وزیر خارجه است و از سازمان حج و زیارت و سایر ارگان‌ها نیز در آن عضو هستند.

* عدم وجود تفکر صحیح و خردگرایانه در عربستان/تنگناهایی که ریاض با آن روبروست
دهمین سخنگوی وزارت خارجه گفت: به دلیل عدم وجود تفکر صحیح و خردگرایانه در عربستان آنها از جیب ملت‌هایشان هزینه‌های سنگینی را می‌پردازند که هیچ دلیل عقلایی در آن نهفته نیست و خودشان را قربانی افکار ناسنجیده و متوهم خود می‌کنند.

به باور این دیپلمات ارشد کشورمان، عربستان در تنگناهای مختلفی قرار دارد و نهایتا قادر نخواهد بود این ائتلاف را حفظ کند و اگر زمانی بگذرد دوستانی که احساس می‌کند در کنارش هستند، ولی عملا نیستند و به صورت مقطعی در کنار آن هستند را با طولانی شدن جنگ یمن و دیگر بحران‌های منطقه‌ای، کم‌کم از دست می‌دهد و آنها از عربستان دور خواهند شد.

قاسمی تصریح کرد: این کشورها نمی‌توانند واقعیتی به نام ایران را نادیده بگیرند و فراموش کنند و یا در مقابل ایران بایستند.

تعداد امتیازات: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (688)
کد خبر: 7197
  • سخنگوی وزارت خارجه : عربستان در قضیه منا و حج به ما بدهکار است

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: